perohryz

Tento blog už nefunguje, presťahoval sa na free.perohryz.eu.

11 júl 2007

BLOGSERVERY SLOVENSKÝCH MÉDIÍ

Zo série - čo si na pracovnom blogu nemôžem dovoliť. Napríklad napísať, čo si myslím o konkurencii.

Blogy Hospodárskych novín. Prečo väčšina bežných blogerov (bez vlastnej domény) píše na blog.sme.sk? Pretože väčšina iných blogerov tam píše. Nočná mora Peťa Csernáka sa volá Tipping point. Blogy na HN sú najhoršie manažovanými na Slovensku a základnou chybou bol zlý odhad počtu blogerov na rozbeh. Ak je po skúsenosti z blog.sme.sk jasné, že 50 % blogerov nenapíše viac ako jeden článok a 70 % viac ako tri, tak nemôže projekt začínať s 20 blogermi, lebo traja, čo zostanú, sú naozaj na "portál" málo a nikto nebude mať chuť sa k nim pripojiť. Naopak ak ich je niekde 5000, tak je veľmi ťažké ich zasa "odpojiť" niekam inam.

Blogy HN sú ako samotné HN - vychádzajú, ale nikto nevie, načo vlastne :). (okrem toho, že sa stali útočiskom zopár psychopatov vyhnaných z blog.sme.sk).
Základný problém je, že samotným HNkám účel blogov nie je jasný, každý zrejme do blogov hovorí, ale nikto nemá jasnú kompetenciu a právomoc rozhodovať, akým smerom blogy pôjdu, vyskúšať aj zlé alternatívy a počiť sa z nich. Veľkú časť návštevnosti blogom HN navyše dodáva služba vybrali.sme.sk, čo teší nás v SME a cítime sa ako verejnoprospešné médium :), ale HN to veľmi stabilnú existenciu nezaručuje, ak sa raz zle vyspím a odkazy na HN z titulky SME vyhážem :)
Moja rada: určiť jediného šéfa projektu s absolútnymi kompetenciami a nekecať mu do toho, alebo blogy zavrieť a pár zostávajúcich kvalitných autorov presmerovať do papierových novín alebo iných rubrík na hn online.

Blogy Trendu - Čítam ich asi najradšej. Tiež sa nedostali za tipping point, ale keď sú definované najmä ako redakčné, takže to nevadí. Trend ako jediný použil klasický západný model blogujúcich novinárov - resp. ako jediný ho použil úspešne, keďže na blog.sme.sk sme chceli urobiť to isté, ale redaktori prevažne nemali žiaden záujem písať.
Pasca tohoto modelu spočíva v tom, že sa nedá veľmi kombinovať s klasickou občianskou žurnalistkou. Novinári sú zvyknutí, že nie sú len tak niekto z davu, ale číta ich viac ľudí a ich slová majú väčšiu váhu. Ak by Trend nabral 50 ďalších blogerov, redaktor Trendu prevažne stratia záujem. Ak ich nenaberú, zostane z blogov trendu okrajová záležitosť neustále sa potácajúca na hranici krachu, keď zasa celý týždeň nikto z redakcie nebude mať chuť písať niečo navyše. A blogy neprinesú redakcii veľa nových myšlienok.
Snaha mať trebárs blog o ekonomickej teórii je chvályhodná, ale odsúdená na neúspech, lebo ľudí zaujímajúcich sa o ekonomickú teóriu je na Slovensku 8 a môžu si posielať maily, nepotrebujú blog.
Moja rada: Honorovať všetky články redaktorov na blogu. Ponechať dôraz na redaktorských blogoch a posmeľovať ich k "bulváru", ako to skvele predviedol šéfredaktor. Viac na blogoch písať aj o článkoch v Trende a zákulisí redakcie. Takéto blogy neprebúrajú dieru do slovenského internetu, ale dosť pomôžu Trendu aj eTrendu.

Blogy denníka Pravda - Keď Pravda dlho otáľala, či vôbec nejaký user-generated content v podobe blogov chce, keď SME úplne ovládlo trh, vyzeralo to už chvíľu ako stratégia. Ktorá mohla byť aj dobrá. Keď sa ale Pravda dohodla s blog.sk a nechala ho presmerovať na svoje stránky, vyzerá to už len ako zúfalý "me too" pokus. Ambiciózne vyzerá už stránka informujúca o novinkách na blogoch Pravdy. Zdá sa mi, že Pravda v poslednom čase vyčistila z titulky blog.sk najväčší bordel v podobe blogov 12-ročných slečien venovaných Tokio Hotel. Stále ale nie je jasné, či bola za blog.sk+pravda.sk aj nejaká myšlienka. Celý blog.sk je momentálne na o niečo viac než desatine návštevnosti blog.sme.sk, pred spojením s Pravdou bol niekde na 5-8 %.
Btw, aj na blog.sk mám svoj blog :) - zriadil som ho po tom, ako som zistil, koľko ľudí píše omylom namiesto blog.sme.sk adresu sme.blog.sk. Pozrite sa na počítadlo.
Moja rada: nedá sa radiť, lebo blogy sú také ako celá pravda.sk - jednotlivosti robené občas aj kvalitne, nezriedka oveľa lepšie ako na sme.sk, ale celok nemá žiadne smerovanie, tento box je dnes vľavo, zajtra vpravo, jeden týždeň máme dôraz na troch vedľajších správach, ďalší týždeň na regiónoch, potom premiestnime túto fotku a ajhľa, vzniklo voľné miesto, bachnime tam dve reklamy...
Na titulke pravda.sk je taký bordel, ako bol na idnes.cz v čase, keď v idnes pracoval doterajší šéf pravda.sk. Myslím, že žiaden iný manažér na Slovensku neurobil pre svoj web tak málo ako J.J.K. v Pravde a teda peniaze, ktoré sme mu celý čas potajomky vyplácali zo SME, boli investované dobre :). Som zvedavý na nového šéfa Pravda.sk, snáď sa aj s ním bude dať dohodnúť :)

Nabudúce pokračovanie: ktorá česká kópia blog.sme.sk je lepšia ako originál? blogy na .týždni a čo by som poradil serveru blog.sme.sk.

Označenia: